Mint ígértem, készül egy bejegyzés, hogy ÉN hogyan készítem a húzott cukor virágokat. Na, nem mintha az arányokat lemértem volna...
Van egy receptem Ághy-tól, akit még Margit2 fórumán "ismertem" meg. Ő volt az, aki már egy évvel ezelőtt is rávett a csodás karamell viágaival és díszeivel, hogy megpróbáljak cukrozni.
Hihetetlen tehetsége van. Csodákat alkot.
Néhány infó, hogy hol lehet ilyen csodákat nézegetni:
pl. Lenke oldalán. Ő is egy csodálatos cukorszobrász. :) És persze Némó.
Lenke oldalát itt találod: húzott cukor virágok galéria
Némóét pedig itt: Némó karamell galéria
Ezen kívül a you tube-on vannak fenn videók, hogyan is készül a cukor virág. Nem mintha az túl sokat mondott volna nekem, mikor elkezdtem azzal a forró cukorral dolgozni. Menten elfelejtettem mindent, amit láttam, mikor megégettem a kezem. :D (látni kellett volna)
De mint mondtam, annyira elszánt lettem, hogy mindenképpen addig próbálkoztam, míg nem sikerült. Most meg már leginkább csak a formáját kell kitapasztalnom, hogy minél szebbek legyenek.
Egy videó a rózsa készítéséről: pulled sugar
Amikre első körben mindenképpen szükség van, ha ki szeretnénk próbálni ilyen csodás virágokat készíteni:
- egy szilikonlap. (én a tesco-ban vettem, kék színűt-kb. 1000 Ft-ért)
- egy 150 wattos infra lámpa (piros)
- kristálycukor
- egy csepp ecet
- egy csepp borkősav (por alakban lehet venni patikában-egy-két csepp vízben feloldunk egy csipetnyit)
- ételfesték a színezéshez. ha nem vagyunk túl gyorsak, és nem figyelünk, akkor picit megégethetjük és máris szép színe lesz. :) ilyenkor nem kell festék.
- esetleg isomalt (bakónál vettem 1 kg-ot 1800 Ft-ért)-ezt nem muszáj. csak akkor, ha szeretnénk tartósabb cukordíszt készíteni, mert a sima kristálycukor egy idő múlva sajnos elolvad.
- vihar öngyújtó a ragasztáshoz
- gumikesztyű (gyógyszertárban vettem)
25 dkg kristálycukor
1 dl víz
1 csepp borkősav
1 teás kanál ecet
Ételfesték a színezéshez.
A cukrot a vízzel tartalék lángon feltesszük főni, és állandóan kavarjuk, hogy kristálymentes legyen.
Amikor elkezd főni, akkor a tetejére feljön a habja és ezt le kell szedni, mert ez a cukorból a szennyeződés.
Amikor ez kész akkor az edény oldalát is lemossuk egy vizes ecsettel, hogy onnan is leszedjük a szennyeződést.
Ezután beletesszük az ecetet, és tovább főzzük. Ághy receptje alapján 150 c-nál egy fakanál vizbe mártott végét bele dugjuk a főzetbe, és azután hideg vízzel lehűtjük.
És ha roppan a cukor a fogunk alatt, akkor jó. (na ez az, amit én soha nem tudtam megcsinálni)
Mielőtt levesszük a tűzről, bele cseppentjük a borkősavat.
Ha ételfestéket is teszünk bele akkor 135-140 c között kell bele rakni. ( nekem nincs cukor hőmérőm így többször ellenőrzöm a cukor keménységét és amikor még éppen nem roppan,akkor teszem bele a festéket.)
Mikor kész a cukor, akkor kiöntjük egy szilikon lapra.
Egy kicsit hűlni hagyjuk, és a szilikon lapot a szélénél fogva hajtogatjuk a közepe felé.
Amikor már elválik és össze áll a cukor, akkor elkezdjük orvosi gumikesztyűben húzogatni. Így lesz gyönyörű selymes.
Infra lámpa alatt szirmokat húzgálunk, illetve formálunk, és rózsának összerakjuk.
Ehhez én annyit fűznék hozzá, hogy a nekem ez alapján a recept alapján nem sikerültek a virágaim és a cukrom. (akkor még jó, hogy leírtam, ugye?) Csak azért írtam most bele a bejegyzésembe, mert hátha valakinek sikerül ez alapján. :)
Még egy dolog. A rózsák szirmait csak úgy simán nem tudjuk összeragasztani, mivel mikor megformáljuk őket, már megkeményednek (vigyázni is kell, nehogy eltörjenek). Én külön teszem őket, mikor már megdermedtek és egy vihar öngyújtóval a végeit megmelegítve ragasztom össze.
És íme a legújabb karamell virágaim:
És hogy kiegészítsem a posztom (mert ugye csak a lényeget sikerült kihagynom, vagyis hogy én hogyan készítettem a virágaimat) leírok egy -két ügyefogyott kísérletet.
Az első pár alkalommal sikeresen odaégettem a cukrot, így lett belőle valami fekete, füstölgő valami.
Aztán próbálkoztam az ismoalt-tal, de sajnos ehhez még annyira gyakorlatlan vagyok, hogy gondoltam, teszek bele cukrot is. A sima isomalt amúgy nagyon gyorsan keményedik, így mire formáltam volna belőle egy szirmot, már tört is.
Az edény (nekem egy dupla aljú lábasom van, nem túl nagy, nem túl kicsi) aljára szórtam olyan 2 evőkanálnyit az isomalt-ból, majd mikor kezdett olvadni, szórtam bele kristálycukrot. Nem tudom, mennyit, olyan 10 dkg-ot kábé.
Volt egy szupi pillanat, mikor megkavarva fogalmam sincs hogyan, de kifröccsent a cukor és (ezt már tényleg végképp nem tudom hogyan) leforráztam az ujjam... és a csípőm!!!! Nem is én lennék, ha nem történnének velem hasonlók.
Szóval fakanállal kutyultam, míg teljesen el nem olvadt a cukor. Ekkor még gyönyörű színtelen, átlátszó. (Azért mondom, hogy "gyönyörű", mert mikor már karamellizálódni kezdett, égnek állta a hajam. Tudtam, hogy olyankor elrontottam. :()
Én ilyenkor (mikor átlátszó és elolvadt)tettem bele a csepp ecetet. Nemsokára pedig a csepp borkősavat. Alacsony fokozatra kapcsoltam a tűzhelyet alatta. Elkezdett habosodni, ekkor már jó. Ilyenkor már kitisztul a cukor, teljesen átlátszó. Beletettem a színezéket és hagytam forrni.
Érdekes, mert volt olyan, hogy azt hittem, elkészült, kiöntöttem a szilikonlapra, és mikor húzogatni kezdtem, fedeztem fel benne az apró kristályszemcséket. Visszaolvasztottam, majd ismét hagytam picit forrni. Utána pár perc elteltével újra kiöntöttem, viszzahajtogatva a szilikonlapot összeállt egy gömböcé (vagy mivé) az egész. Ekkor húzogatva már gyönyörűséges selymes volt. Lámpa alatt szirmokat formáltam. Nagyjából ennyi. Nagyon nem egyszerű mesterség ez. Éppen ezért minden tiszteletem azoké, akik ezt űzik és csodásabbnál csodásabb virágokat, díszeket készítenek.